10 Mayıs 2011 Salı

Flaş Kartlar


MAVİ RÜYA
     Lina, günlerini sabahtan akşama kadar bazen arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak bazen de miskin miskin dolaşarak geçiren küçük, tombul ve şirin bir balıkmış. Herkesin çok sevdiği Lina aynı zamanda akıllı ve meraklıymış da. Merakı kimi zaman başını belaya sokarmış ama çoğu zaman onu bilgilendirir, ona yeni şeyler öğretirmiş.
     Lina ve arkadaşları yine bir gün bir araya gelmiş oyun oynuyorlarmış. Hep birlikte o kadar eğleniyorlarmış ki, aslında çok yakınlarında olan tehlikeyi fark edememişler. Oyuna ve eğlenmeye kendilerini çok kaptırdıklarından köpek balığının onları yemek için geldiğini ancak bir arkadaşlarından birini ağzına alabilmek için dişlerinin çıkardığı sesle anlamışlar. Neyse ki köpek balığının çabası boşuna çıkmış ve Lina’nın arkadaşı Mimi’yi yiyememiş.
     Küçük balıkların hepsi ayrı yerlere dağılarak vahşi köpek balığından kaçmaya başlamışlar. Şanssızlık bu ya köpek balığı o kadar balığın içinden bizim zıpır Lina’nın peşinden gitmiş. Lina daha büyük bir korku ile kaçmaya başlamış.Endişeyle kaçarken içi oyuk bir tahta parçasının içine düşmüş. Bir an önce çıkabilmek için çabalamış. Tahta parçasının içinde bir oyana bir bu yana debelenirken sonunda içinden çıkmayı başarmış. Dar bir yerden boşluğa çıkınca okyanusun biraz daha derinliklerine doğru yuvarlanmış. Nefes nefese canını kurtarmaya çalışırken köpek balığının gelip gelmediğini kontrol etmek için arkasına dönmüş ve tam o sırada korkudan fark edemediği bir sandığa çarpmış. Akıllı Lina bu sandığın kurtulması için bir fırsat olduğunu düşünmüş ve arkasına saklanmış. Olaylar tam da Lina’nın düşündüğü gibi gerçekleşmiş. Köpek balığı hırsla Lina’ya doğru yüzerken sandığın arkasında olduğunu görememiş. Karnını doyurmak için Lina’yı aramaya devam etmiş ama Lina’yı bulamamış. Lina köpek balığının gittiğinden emin olmak için iyice etrafa bakınmış ve tehlikenin geçtiğini anlamış. Sandığa çarptığında ne kadar korkmuşsa da içinden bir ses geldiği dikkatinden kaçmamış ve meraklanmış her zamanki gibi.Ne kadar meraklanmış olsa da sandığı kendi başına açamayacağını düşünerek arkadaşı olan ahtapottan yardım istemeye gitmiş.
    Nefes nefese kalan Lina başından geçenleri heyecanla ahtapota anlatmış. Arkadaşı ahtapotla birlikte küçük bir uğraş sonrasında sandığın kilidini açmışlar. Kapağı açılan sandığın karşısına geçmişler ve heyecandan gözleri yuvalarına sığmamış.İşte tam bu sırada sahibinin akvaryumun içine attığı yemin Lina’nın üstüne düşmesiyle Lina bu eğlenceli ve heyecanlı rüyasından uyanmış ve şaşkın şaşkın çevresine bakınmış.     
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder